Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete értelmében
Ausztriának jogszabályt kell módosítani, hogy lehetővé tegye, hogy az
élettársi kapcsolatban élő azonos nemű párok is örökbe fogadhassák
egymás gyerekét. A Bíróság szerint „nincs egyetlen mód vagy egyetlen
választási lehetőség azt illetően, hogy valaki hogyan éli a saját
családi- és magánéletét."
Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletében kimondta, hogy Ausztria hátrányosan megkülönböztetett egy nőt, mikor elutasította örökbefogadási kérelmének elbírálását. A kérelme arra irányult, hogy azonos nemű partnerének vér szerinti gyermekét örökbe fogadhassa. A döntés fényében Ausztriában jogszabályi reform végrehajtására van szükség, mondta el az Amnesty International.
„A Bíróságnak ez a kedvező ítélete arra kell, hogy sarkallja az osztrák kormányt, hogy megváltoztassa mind a gondolkodásmódját, mind a törvényeit", nyilatkozta John Dalhuisen, az Amnesty International Európa és Közép-Ázsia programjáét felelős igazgatója.
A Bíróság úgy határozott, hogy az X és mások kontra Ausztria ügyben felperes pár a szexuális irányultságukon alapuló diszkrimináció áldozata lett, hiszen a heteroszexuális párokra nem szabtak ki hasonló korlátozásokat Ausztriában.
Az ügy fókuszában olyan osztrák törvények álltak, amelyek alapján Ausztriában bírósági gyakorlattá vált, hogy kifejezetten elutasítottak olyan kérelmeket, amelyekben az érintettek azonos nemű partnerük gyermekét kívánták örökbe fogadni, míg például azok a férfiak, akik nem voltak házastársi kapcsolatban nőpartnereikkel, örökbe fogadhatták azok gyermekeit.
Az osztrák kormány azzal érvelt a Bíróság előtt, hogy törvényei a hagyományos családmodell fenntartását szolgálják.
A Bíróság azonban többségi döntésében úgy ítélt, hogy „nincs egyetlen mód vagy egyetlen választási lehetőség azt illetően, hogy valaki hogyan éli a saját családi- és magánéletét." Ezen kívül azt is megjegyezte, hogy az osztrák kormány elmulasztotta bármiféle bizonyíték vagy egyáltalán érv felmutatását, azt igazolandó, hogy egy LMBTI pár alkalmatlan lenne egy gyermek szükségleteinek ellátására.
Az Európa Tanács tíz másik tagállama engedélyezi a partner általi örökbefogadást házastársi kapcsolatban nem lévő felek számára. Közülük hat engedélyezi ezt azonos és különnemű párok számára is (Belgium, Izland, Hollandia, Szlovénia, Spanyolország, Egyesült Királyság), négy kizárólag heteroszexuális párok esetében (Portugália, Románia, Oroszország, Ukrajna).
„Mindenkinek joga van a házasságkötéshez és a családalapításhoz. Néhány európai kormánynak rá kell ébrednie, hogy a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszexuális személyeket sem szabad akadályozni a házasságkötésben és az örökbefogadásban. El kell fogadniuk, hogy az Európai törvénykezés elkerülhetetlenül a társadalmi fejlődés irányát követve halad", tette hozzá John Dalhuisen.
Szerintem mindenkinek hoga van megválasztani a szexuális irányultságát. Azt pedig minden állam külön külön eldöntheti, hogy engedélyezi az örökbefogadást azonosnemű párok esetén. Szerintem a szóban forgó esetben tökéletesen jogos volt az örökbefogadási kérlem, és az osztrák állam tényleg szabálytalanul járt el. Örülök hogy sajtót kapott, mert szerintem nem egyedi az eset, amikor valakit a szexuális hovatartozása miatt bélyegeznek meg, vagy éppen nem tehet annyi mindent, mint más heteroszexuális állampolgár.
VálaszTörlés